contact_phone 041-34477065

چگونه یک دامنه برای سایت خود انتخاب کنیم ؟

شاید این اولین سئوالی باشد که هنگام راه اندازی سایت اینترنتی به ذهن شما میرسد . این اولین سئوال یکی از مهمترین عوامل در پیشبرد اهداف شما در اینترنت میباشد . میتوانید نام خوب برای سایتتان را با انتخاب یک شماره روند برای موبایلتان مقایسه کنید .

چگونه یک دامنه مناسب انتخاب کنیم ؟

قطعا یک نام دامنه منحصر به فرد و به یاد ماندنی باعث میشود بازدید کنندگان یا مستقیما” وارد سایت شما شوند و یا اگر هنگام جستجو در موتورهای جستجوگر به سایت شما برخوردند بر روی آن کلیک کنند . ضمن آنکه نام سایت شما میتواند معرف شخصیت شما ، طرز فکر شما و میزان خلاقیت شما باشد .

نام دومین ( Domain ) شما میتواند نام شرکت شما باشد . در این صورت فقط کافی است کوتاه ترین نام ممکن را برای آن انتخاب کنید . ادامه مقاله بر این فرض است که شما نام دیگری برای خدمات و محصولات خود در نظر دارید .

نکاتی که باید در هنگام انتخاب دامنه در نظر بگیرید .

به اهداف آینده فکر کنید

شاید شما بخواهید در حال حاضر درباره طراحی سایت و سئو مطلب بنویسید ، ولی در آینده تصمیم دارید کلیه نکات درباره تبلیغات مانند طراحی ، چاپ ، بسته بندی ، ساخت تیزر تلویزیونی ، بیلبورد و … را هم به آن اضافه کنید. پس یک نام کلی برای سایتتان انتخاب کنید و از عبارات کلی تر در نام دامنه استفاده کنید .

انتخاب فعالیت شما در نام دامنه

حتما” یکی از مهمترین کلمات کلیدی خود را در نام دامنه به کار ببرید . در مثال بالا advertising میتواند کلمه مناسبی باشد .

کوتاه انتخاب کنید

تا آنجا که ممکن است نام کوتاه تری برای دامنه خود انتخاب کنید . این درست است که شما حق انتخاب ۲۵۶ حرف برای دومین دارید ولی اگر اینکار را بکنید به جای کارت ویزیت باید دفترچه راهنما چاپ کنید !!! شاید در سال یکنفر از روی کنجکاوی وارد سایتتان شود …

گوگل بهترین امتیاز را به نامهای کمتر از ۱۲ حرف میدهد و میگوید تا ۱۵ حرف هم خوب است ولی از بیست حرف دیگر بیشتر نباشد .هرچه کوتاه تر بهتر

به معانی مختلف آن توجه کنید

قبل از ثبت دامنه حتما” معانی مختلف همه کلمات را بررسی کنید به عنوان مثال consumption میتواند به شما معنی کلمه مصرف را برساند و یا بیماری واگیر دار سل … درانتخاب نام از یک فرد مسلط به زبان انگلیسی کمک بگیرید

تلاش کنید نام سایتتان خوش آوا باشد

خوش آوا بودن ، علاوه بر آنکه حس خوبی به مخاطب میدهد و نشان از توجه شما به بیزینستان دارد ،به خاطر سپاری آنرا هم آسان میکند .

پسوند مناسب برای سایتتان برگزینید

شاید شما به هر دلیل لازم باشد دامنه ای با پسوند biz , net , org , ir و یا هر چیز دیگری بگیرید و روی آن تبلیغات کنید ولی ایمان داشته باشید بدون ثبت دامین خود با پسوند دات کام به هیچ جا نخواهید رسید . ۸۰ درصد مردم پسوند سایت شما را فراموش میکنند و از دات کام برای ورود به سایت شما استفاده میکنند . اگر سایت رقیبتان دات کام است ، فاتحه بیزینس خود را بخوانید . پس اگر به هر دلیل پسوند دیگری مد نظرتان است ؛ حتما دات کام آن را هم رجیستر و به پسوند مورد علاقه خود ریدایرکت کنید . به عبارتی نامی انتخاب نکنید که با پسوند دات کام آن را کسی قبلا” گرفته باشد .

در مجموع نامی انتخاب کنید که جذاب، کوتاه، بی همتا، به یادماندنی، غیرقابل اشتباه، مربوط به فعالیت شما باشد و امکان غلط املائی در آن کم باشد. ولی به یاد داشته باشید که شاید شما نتوانید یک دامنه با همۀ مشخصات بالا پیدا کنید.

پس لااقل این سه رکن اساسی را تا آنجا که ممکن است رعایت کنید

به یاد ماندنی

مربوط به فعالیتتان

کوتاه

و البته امکان ثبت آن با پسوند دات کام

 

 

این حتما سئوال شما نیز هست که چطور یک شرکت طراحی سایت را انتخاب کنیم و در بین این همه شرکت کوچک و بزرگ بهترین را انتخاب نموده و قرار داد ببندیم ؟

 

انتخاب های زیادی پیش روی شماست. قیمت های مختلف ، سوابق مختلف و ادعاهای درست یا غلط افراد مختلف. قیمت های بسیار متفاوت هستند. از 300 هزار تومان تا بالای 5 یا 6 میلیون تومان. همه می گویند بهترینند و وب سایت خودشان را با همین سیستم طراحی نموده اند. امکانات بسیار زیادی در اختیار شما قرار می دهند و شرکت های بسیار بزرگی طرف قرار داد آنها هستند. ولی ایا این رزومه ها و کار ها درستند؟ آیا ایشان همان خدماتی که ادعا دارند را ارائه می کنند و یا خیر.

 

 

اگر من را به عنوان مشاور انتخاب می کردید مراحل زیر را پیشنهاد می کردم که البته ترتیب ایشان مهم نیست و بهتر آن است که همه را با هم مقایسه کرده و بهترین تصمیم را برای انتخاب بهترین شرکت طراحی سایت بگیرید :

 

نخست :

وب سایت خود شرکت را ببینید. آیا مورد قبول شما هست یا خیر ؟ این شرکت اگر خود مدعی بهترین خدمات و کیفیت است آیا خود از وب سایت خوبی بهره می برد و یا می گوید ما کوزه گریم و از کوزه شکسته آب می خوریم. به نظر من اگر کسی ادعایی در مورد ارائه خدمات عالی دارد خود نیز باید در این مورد در بهترین وجه ممکن عمل نماید و بهترین وب سایت ممکن را با نقطه نظر خودش داشته باشد و قابل قبول نیست که خودشان برای تجارت خود اهمیتی قائل نباشند و از شما بخواهند بهترین وب سایت ممکن را با بیشترین امکانات ممکن داشته باشید.

 

دوم :

نمونه کار های این شرکت را ببینید. آیا برند های معروفی در این رزومه قرار دارند؟ این نمونه کار ها همگی شرکت هایی مثل شما بوده اند که قبلا چیز هایی شبیه به حرف هایی که امروز شما می شنوید شنیده اند و امروز چیزی که می بینید تحویل گرفته اند.

 

سوم :

مهمترین بخش این قضیه ؛ لطفا با مشتریان این شرکت ها تماس بگیرید. میزان رضایت ایشان را جویا شوید. ببینید آیا ایشان از خدمات پیمانکار آینده شما رضایت دارند؟ ممکن است وب سایتی از نظر شما بد باشد ولی از نظر ایشان همانی که می خواستند. بهتر است میزان رضایت مشتریان را از خدمات و به خصوص خدمات پس از فروش ایشان بدانید . این همان آینده نزدیک شماست. دقت کنید که این شرکت چه پروژه ای برای شرکت مشتری انجام داده آیا فقط سال گذشته یک هاستینگ به ایشان داده و یا اینکه پروژه سنگینی را با ایشان به پایان رسانده است.

 

چهارم :

رزومه شرکت را بررسی کنید. چه میزان سابقه کار دارند. البته قدمت زیاد ملاک انتخاب نیست ولی با دیدن رزومه و مشتریان قبلی می توان میزان تجربه را محک زد.

 

پنجم :

میزان موفقیت برند هایی که با ایشان در مورد بازاریابی اینترنتی و یا سئو فعالیت داشته اند را بسنجید و از دور نظر دهید. آیا قابل قبول است.

 

ششم :

داده ها را با ستاده ها کنار هم بگذارید . آیا با میزان هزینه ای که می کنید به نسبت شرکت دیگر که عینا همین خدمات را ارائه می کنند چه میزان تفاوت وجود دارد.

 

و نکته آخر اینکه با فرد مطلع تری مشورت کنید. من خود می دانم که انتخاب بسیار سخت است بهتر است دقت کنید تا متضرر نشوید.

© 2017 SadrAfzar لوگوی صدر افزار